1

Téma: techniky hry

potřeboval bych pomoc,hraju na basu trsátkem a chtěl bych se naučit hrát prstama-nevím jak na to, kolikati prsty a jak.Na internetu jsem to nenašel vysvětlené,a ještě by mě zajímaly styly hry na basu,který je lehčí atd..Pomoooooc kolem mě samí kytaristi žadný pořádný basak ,ktery by mě mohl poradit... (?w?) (?w?)

0 xLajků:

2

Re: techniky hry

Ahoj, pokusím se ti stručně a jasně odpovědět : na basu hraj pravou rukou dvěma prsty (ukazováčkem a prostředníčkem) a protože ty prsty nejsou stejně dlouhý, měj basu mírně nakloněnou, abys mohl mít i ruku MíRNĚ nakloněnou (cca 20°). Co se lehkosti týče, pokud nejsi hráč deathblackdoomgrindcoremetalrocku, používej prsty a pomalu na ně přejdi od trsátka, až ho budeš moci za několik dnů či týdnů odložit. Ještě něco na srdci a na jazylce ?

0 xLajků:

3

Re: techniky hry

Pro začátek je taky dobrý si při každý příležitosti drnkat těma dvěma prstama na cokoliv - třeba na řemen přes rameno u tašky (pokud takovou nosíš), o hranu stolu, o šev na nohavicích u kalhot, o opěradlo sedadla při jízdě autobusem... prostě dostat ten pohyb do krve. V pravidelným rytmu a tempu střídat ukazováček a prostředníček: raz-dva-raz-dva...

... a když to pár let vydržíš, budeš těma prstama hrát rychlejc (a přesnějc!) než trsátkem... hodně štěstí!

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

4

Re: techniky hry

A až budeš mít první puchýře, tak se nelekni, většinou se to stává, když přejdeš z trsátka na prsty. Prsty si musí zvyknout.

0 xLajků:

5

Re: techniky hry

a takkdyž to člověk nepřehání tak ani ty puchýře nepotká, nejrpve svičíš třeba jen chvíli denně a jak ti kůže tvrdne tak můžeš hrát dýl

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

6

Re: techniky hry

Ještě jedna důležitá věc, prst by měl po brnknutí na strunu dopadnout a zarazit se vždy o nižší strunu.Tón je pak artikulovanější a je to i lepší pro držení rytmu.u E potažmo H, to samozřejmě nejde.Pravá ruka by uplně ideálně měla volně splývat podél strun a pohybovat se nahoru a dolu společnš s prsty, mnohem jednodušší ovšem je, kyž si palec zapřeš o snímač, nebo o nejhlubší strunu.Důležitý je, že zápěstí a prsty musej bejt uplně volný a musej vykonávat co nejmenší pohyb, veškerá energie má jít do úhozu do struny.Hrát se může klidně i třema prstama, tzn, i prsteníčkem, měly by se ale, jak už bylo řečeno pravidelně strídat, i když je to ze začátku divný, pomáhá to k přesnějšímu držení rytmu.Trsátko zahoď , časem zjistíš, že prstama toho zahraješ mnohem víc a líp a navíc se posouvánim ruky od krku ke kobilce dá měnit zvuková chrakteristika tónu, čehož tsátkem těžko docílíš.

0 xLajků:

7

Re: techniky hry

myslím že prst by neměl po drnknutí dopadnout na spodní strunu. podle mě to jen zdržuje, chcu vidět jak by to někdo děla s šestnáctinama v tempu 140

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

8

Re: techniky hry

To Gonzo: Učí se to i v učebnicích a i muj učitel mi to řikal. Jinak samozřejmě to v tomhle tempu dost dobře nejde ale v pomalejších a na rytmus složitějších písničkách to fakt pomáhá. wink

Basy: OLP MM3 Natural, Jolana D-bass se snímači Basslines
Aparat: Mesa BASS 400+ by Rockwell, Gallien-Krueger NEO410, Korg DTR 1000, Behringer BX600
Efekty: MXR Bass D.I.+, Behringer - Bass Chorus, Beta-Aivin - Bass Eq. 3x , Digital Reverb, MultiEffect.
Kabeláž: Planet Waves
Struny: D´Addario (.050-.135) & Ernie Ball (.045-.105)
0 xLajků:

9

Re: techniky hry

tj, v pomalejších to je v pohodě

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

10

Re: techniky hry

šestnáctiny ve 140??to jde??

...Perkele...
0 xLajků:

11 Naposledy upravil: Dr. Gonzo (04. 10. 2005 20.29:13)

Re: techniky hry

chce to trochu cviku ale de to, já to hraju dvouma, myslím že třema je to pohodlnější ale já mám po úrazu z dětšví nějakou divnou šlachu k prsteníčku, musím hrát dvěma. nejlepší na naučení rychle hrát prsty je mít kolem sebe lidi kterří si od tebe neustále půjčují trsátka a nevrací je. když jsem si pak chtěl zahrát třeba SOAD, žádný trsátko jsem už neměl, tak jsem holt musel prsty zrychlyt. skuste si třeba každej den zahrát s guitar pro či normální skladbou zahrát 1x Parallel Universe (RHCP). Ze začátku to třeba nebudete stíhat ale za tejden už to dáte.

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků:

12

Re: techniky hry

nezkoušeli jste někdo zahrát píseň z Pulp Fiction - Pumpking & Honey Bunny ? Tak nějak sem přemejšlel,jestli by se to dalo zvládnout prstama....

Mé poslání je být nenáviděn, srát lidi ze všech sil a být ignorován. Vaše smůla je, že jsem velmi vytrvalej běžec smile
0 xLajků:

13

Re: techniky hry

Daji se nejak v GP cvicit improvizace?

Reggae a Ska...to je moje laska smile
Ska AgAiNsT racism
0 xLajků:

14

Re: techniky hry

dají, ale moc to nedělám, člověk si musí naprogaramovat do čeho improvizovat, a jsem líní, tak si radši stáhnu skladbu a hraju s ní. Lepší než programovat je vzít si nějakou skladbu udělat si na ní smyčku a do té hrát, dobře to de třeba do funku, dke si něcháš kytaru a bicí a do toho vymejšlíš

Fokus MusicMan 4str., Digitech BP80, Předzesík Behringer Tube Ultragain Mic 200,stavěný reprobox s Eminence Kappa 15LF 600W, 101dB
0 xLajků: